שתי בירות – פרק כ”ב

מה יש לאברכים לחפש בחוץ לארץ? שמעתי שפרסמו נופש חנוכה ביוון! יוון! מי שמע כדבר הזה. עוד רגע תגידו לי שיש נופש פסח במצרים. ברקוביץ הרים יד לספר לרב שיש ויעקבס חבט בו לפני שהרב הבחין. הרב פרידלר מתנגד לתרבות הפנאי. הוא יגיד לה לא ללכת ובא לציון גואל.
דרג את הכתבה

אמסטרדם 19:13

שוק הפרחים עמוס מאד. שלמה מוביל אותה לאורך התעלה ומבקש ממנה לבחור זר. הם מוקפים זוגות עם זרי פרחים. רק היא לא מצליחה לבחור. היא אומרת לשלמה שיבחר משהו, העיקר שלא יהיו חריגים בנוף. היא מחפשת מקום להסתתר, נצמדת לאחד מדוכני הגבינות, מנסה לצמצם נוכחות. שלמה חוזר עם זר בגודל בינוני. הזר נראה לה מוזר. היא מתעמקת בו ומבינה כי הוא אינו מורכב מפרחים. הזר מורכב ממנה ומשש הבנות. היא במרכז, והילדות סביבה, עקודות בסרט מתנות סגלגל. 

*

ירושלים 19:45

מתעוררת לבית שקט למחצה. ישנה אולי עשרים דקות, שינה עמוקה ומעייפת. שומעת את שולמית מהסה את ריקי, מנסה להרדים אותה. ניגשת לחדר ומשחררת את שולמית, מחבקת את ריקי. שרה לה חרש נומי נומי ריקי’לה של אמא. נזהרת לא להעיר את יעלי. ריקי מערפלת עיניים והיא מוצפת בתחושה חסרת השם שעולה בה מול ילדות ישנות. שומעת את דלת הבית נפתחת. מזהה את צעדיו של שלמה. עכשו הוא מסיר את המגבעת. עכשו הוא תולה את החליפה. היא מעיפה בריקי עוד מבט ויוצאת לסלון.

שלמה קנה פרחים. 

בידיים לא מיומנות הוא נאבק בפרח סגלגל המסרב ליישר קו עם חבריו לזר. מרפה מן האגרטל כשרואה אותה. מתיישב ליד השולחן ומחייך אליה חיוך נבוך.

אחרי העניין עם אופי לא אמרה כלום. לא ששמעה שידו בדבר. לא שלא עושים דבר כזה. לא שנרשמה לסדנה. כלום. עייפה מכדי לריב. פגועה מכדי להתפייס. 

ועכשו פרחים.

לכבוד מה?

לכבוד שהגזמנו שנינו.

בהחלט אירוע ששווה פרחים. 

אירוע?

שאתה מודה שהגזמת.

מודה, הגזמתי. לא הייתי צריך לדבר עם ברונר.

ועם ההורים שלי.

ועם ההורים שלך.

ועם המטפלת.

נכון.

ועם הרב פרידלר.

הרב פרידלר?

על הנהיגה.

נכון.

ובכלל אתה צריך להפסיק לדבר עלי ולהתחיל לדבר אתי.

צודקת.

ולזכור שאני לא ילדה בת שמונה.

אני אשתדל.

היא צוחקת. עכשו תורך.

תורי?

לדבר על ההגזמות שלי.

כבר דברנו על שלך. 

יש אחת חדשה.

הגזמה חדשה?

כן.

מה?

היא מוציאה את הפרוספקט ומראה לשלמה, מספרת לו שנרשמה. הפנים שלו מחווירות ואחר כך מאדימות. היא רואה את המאמץ שלו לשלוט בעצמו. מסבירה שכעסה נורא על עניין אופי. שהיא עדין כועסת נורא. שהיא לא יודעת מה קורה ביניהם. שלגרש את ברונר הגיוני כמו להרוג את השליח. 

השליח?

כן. השליח שהגיע לפרק לי את החיים.

לנו.

לנו. אני משתגעת שלמה. אני משתגעת. ומתגעגעת ומשתגעגעת. ואין לי כוח יותר. אין לי שום כוח יותר. 

זה בגלל שאת לא ישנה.

לכן אני הולכת לסדנה. טוב, חוץ מלהעניש אותך על מה שעשית.

אני לא חושב שאת הולכת.

סליחה?

אני לא חושב שאת יכולה ללכת לשם. אני מבין שאת רוצה להעניש אותי, אבל את לא יכולה לנטוש משפחה לעשרה ימים בשביל ההרפתקה הזו.

כבר שילמתי.

כמה?

שלמה כמעט מתעלף כששומע את הסכום. מבקש ממנה לבדוק אם אפשר לבטל ולקבל החזר. היא אומרת שהיא לא מתכוונת לבדוק. שכל אישה נורמלית יוצאת מדי פעם לחופשה, אז לה מותר לצאת פעם בעשור. שהיא תבקש מאמא שלה לבוא לעזור. ששלמה בעצמו כתב לה שהוא נשאר פה רק בשביל הילדות, אז בבקשה, יש לו הזדמנות להוכיח את זה.

שלמה קם והולך למטבח. היא הולכת אחריו. סובלת בדממה את לגימות הקפה שלו. 

אתה לא צריך להישאר פה רק בשביל הילדות.

אולי את צודקת. שלמה לוקח עוגיה. גם אותה היא נושאת בגבורה.

גם קפלן אמר לי את זה.

קפלן? גיחוך ופליאה מתחרים ביניהם.

כן קפלן אמר שאם אין לי שום סיבה להישאר חוץ מהילדות אז אולי אני לא צריך להיות פה.

ואיפה קפלן למד ייעוץ זוגי? אני מקווה שהוא לא שחט אותך עם המחיר.

באותו מקום שברונר למדה קואוצ’ינג. תתפלאי אבל גם לי יש חברים.

האזכור של אופי מרוקן אותה בבת אחת ושלמה מבחין בכך. לובש שוב את הארשת המתנצלת. מבטיח לה להיות שכן טוב לפחות כמו אופי. בטח. שלמה. גם אם יוולד מחדש לא יצליח להיות אופי. ההבטחה הריקה שלו מצחיקה את שניהם. זוג עצוב יושב במטבח וצוחק.

שולמית ונחמה’לה נכנסות ומצטרפות אל הצחוק בלי לברר את מקורו. שולמית חונקת אותה מאחור, נחמה’לה מתרפקת על שלמה. אבא ואמא צוחקים במטבח, סיבה למסיבה.

אחר כך הוא מתארגן לצאת. אומר לה שתבדוק אם אפשר לבטל את הסדנה. מבטיח לה למצוא דרך לעזור לה לישון. מבקש ממנה לארגן יפה את הפרחים.

והיא מרגישה שהוא רוצה לארגן אותה.

*

אופי אומרת לה לבקש משלמה ללכת לרב פרידלר. עם אברך תתאברך שרינה. קחי אותו לרב שלו ומה שהוא יגיד תעשי.

ואם הוא יגיד לי לא ללכת.

אז לא תלכי.

היא מהפכת ברעיון. ככל שהוא נשמע לה משונה כך היא מתיידדת אתו. אז הרב יגיד לה לא. והיא לא תלך. היא תעמוד בזה. גם ככה לא היתה סגורה על זה. כבר ארבע פעמים התחרטה מאז שנרשמה. רוצה להעניש את שלמה, רוצה פתרון לעייפות. אבל חוששת לעזוב את הילדות ולהתרחק מהבית כשהכל כל כך שברירי בינה לבין שלמה. 

מתקשרת לשלמה ומבקשת ממנו לקבוע להם שיחה אצל הרב פרידלר, אני רוצה לשאול אותו על הסדנה.

שלמה ממהר להסכים, לא יודע מאיפה נחת עליו הטוב הזה. בשיחה האחרונה שלו התפלא הרב פרידלר על פריחת ענף הנופשונים. ‘נופש למהדרין’ הרי זה ממש תרתי דסתרי, אמר. בן תורה יושב ולומד, מסתפק במועט. אתה צריך קצת חופש? תיסע לים, תשחה ותחזור לגמרא. אתה חייב בית מלון ויש לך כסף מיותר? תיסע לגלי צאנז. אתה פותח עיתון של יום שלישי והכל מלא מודעות על נופשים בחוץ לארץ. מה יש לאברכים לחפש בחוץ לארץ? שמעתי שפרסמו נופש חנוכה ביוון! יוון! מי שמע כדבר הזה. עוד רגע תגידו לי שיש נופש פסח במצרים. ברקוביץ הרים יד לספר לרב שיש ויעקבס חבט בו לפני שהרב הבחין. הרב פרידלר מתנגד לתרבות הפנאי. הוא יגיד לה לא ללכת ובא לציון גואל.

אחרי שעה הם נפגשים מתחת לביתו של הרב פרידלר.

לא כתבת לי פתק.

מה?

לפרחים. לא צירפת פתק.

וזה חשוב עכשו? הם עולים במדרגות.

כשמביאים פרחים מצרפים פתק.

בסדר.

הוא נוקש על הדלת.

הרבנית מכניסה אותם, מגישה להם לימונדה בכוסות זכוכית. הרב מחכה שיברכו ועונה אמן. שלמה מתחיל לדבר אבל הרב קוטע אותו.

הרב רביץ, אמרתם שיש לאישה שאלה. ניתן לה לשאול, בסיידר?

בסיידר.

היא מספרת בקצרה על נדודי שינה וחלומות ביעותים, על עייפות תהומית ועל פתרון שאולי מצאה. מוציאה מהתיק את הפרוספקט המהוה ומגישה לרב.

הרב מעיף מבט ואז תולה אותו בשלמה. ומה אומר הרב רביץ? למה לא?

שלמה מספר על אישה שעזבה עבודה והתחילה ללמוד נהיגה, על לחץ כלכלי ועל ילדות שצריכות את אמא שלהן.

הרב חושב כמה רגעים. בזמן הזה שלמה מכלה את ציפורניו והיא סופרת בלטות. חדר קטן יש לרב. חמש בלטות לרוחב ושש לאורך. כמה זה במטרים? היא מנסה לשערך את גודל הבלטות ולחשב.

הרבנית תחליט. 

הרבנית? הם מתפלאים פה אחד. מה לרבנית ולשאלות רב?

הרבנית שלך, הרב רביץ. היא תחליט אם ללכת או לא. 

אבל כבוד הרב… הרב פרידלר זוקף את אצבעו. מהסה את שלמה.

בטח בה לב בעלה הרב רביץ. זה הבסיס, אחר כך כל השאר. 

אמסטרדם 10:17

בזמן שרינה מתלבטת בין צהוב לכתום לוורוד, המוכר מסביר לה על הפרחים. מרחיב על אף שלא התבקש. פרחים באופן כללי פחות מדברים אליה. מעולם לא הבחינה בין שושנים לוורדים לכלניות. רק חמניות היא מזהה בוודאות. 

תשלמי כבר, היא אומרת לרינה ולזר הצבעוני. רגע, רינה אומרת. אני מחפשת פרח שיתאים לך. שולפת מאחד הדליים זר קיפודניות חיוורות, משלמת ומגישה לה.

הן חוזרות למלון. רינה טוליפ צבעוני והיא קיפודנית חיוורת.

*

ירושלים 10:30

מגגלת על טוליפים. מתברר שהשם טוליפ מקורו במילה הפרסית טורבן ונקרא כך על שום צורתו. היא לא אוהבת טורבנים, לא על הראש ולא באגרטל. קוראת על שגעון הטוליפים ולא מבינה מה יש לאנשים להשתגע מפרחים שנובלים אחרי כמה ימים. 

מבקשת מאופי לרדת ולעזור לה לחשוב. הילדות ישנות. יש לה שעה עד ששלמה יגיע. היא לא רוצה להרגיז אותו. מה שאתה לא יודע לא פוגע בך. את הכלל הזה ירשה מרחלי. לא חשבה עליה ולו פעם אחת מאז שעזבה את מרכוס. מה זה אומר עליה? היא תנסה לזכור מחר להתקשר, לשאול מה קורה.

מספרת לאופי בקצרה. הרב אמר שאני אחליט. אני מרגישה שאני חייבת להתלבט אבל המוח שלי מת. אני צריכה עזרה בלחשוב.

אופי מסרבת להצטרף לטון התכליתי.  גברת רביץ! הרב אמר לבעלך שאת תחליטי! הרב את ריבינו! זה לא משמח אותך? 

לא. כי עכשיו אני צריכה להחליט ואני עייפה. לא ידעתי שבשביל להחליט צריך כוח. 

כשאני מתלבטת על דברים אני שואלת בחכמת נשים, אומרת אופי.

ב-מה?

חכמת נשים? פרוג? בפורום, נו!

אין לה מושג על מה אופי מדברת. אופי מסבירה לה בקצרה. היא נדהמת לגלות שמקום כזה נעלם ממנה עד כה. אופי לא נדהמת. את מנותקת שכנה-כמעט-לשעבר. מנותקת ותקועה עמוק בתוך חלומות והזיות. תתעוררי גברת-עיוורת! יש עולם!

העולם שאופי פותחת בפניה מרתק. משוטטת בתוך ים של מלל ומידע. לומדת מהו ניק ומהו אשכול. פה אופי מבקשת חיזוקים אחרי ‘הריון שהסתיים במפח נפש’. שם היא מבקשת המלצות על ‘קוסמטיקאית שלא תרים עלי גבה’. הנושאים נעים מבקשות מתכונים וגמ”חים ועד להתייעצויות על ענייני שידוכים וטיפולים נפשיים.

התדהמה שלה הולכת ומעמיקה. איך נשים חושפות כך את עצמן בלי להתבייש? אופי מדברת על ניקי פיקי ועל שמות פיקטיביים ועל תחושת אחווה, ומזמינה אותה להפסיק להתפלא ולהתחיל לנסות. מסבירה על תהליך הרישום. כותבת במקום מייל המלצה לאחת המנהלות שהיא חברה טובה של בת דודה של אחותה ומשיגה לה הקלות בתנאי ההצטרפות לפורום החכם והנשי.

קוראת לעצמה ‘סימביוזה’ וצוברת את מספר התגובות המבוקש. ממליצה לרחלילה על שיטה נהדרת להסרת כתמי עובש מכיורים. מעתיקה למתוקונת לינק על צימרים מומלצים בגלבוע וכותבת לאשת חיל שלושה רעיונות שונים לקונספט מקורי למסיבת בת מצוה.

קדימה סימביוזה, אומרת לה אופי. בואי נבדוק מה העם חושבת.

את מתכוונת שנעשה סקר?

סקר אכן. אופי מראה לה איך פותחים נושא חדש ואיפה מגיבים. נותנת לה עוד כמה הוראות הפעלה ונפרדת ממנה לשלום.

היא רושמת בכותרת: ‘סדנת השינה של אמנדה וולפי – מי השתתפה ויכולה לספר.’ 

אחר כך כותבת:

כבר שנים שהשינה שלי לא איכותית ומלאה בחלומות בלהה. לאחרונה, בעקבות אירוע שהציף קושי גדול מהעבר, הפסקתי לישון כמעט כליל. העייפות מוציאה ממני התנהגות איומה. כולם סובלים ממני. (וגם אני סובלת מעצמי) אני אימפולסיבית, הראש שלי לא נח לרגע ואני מרגישה שעוד רגע אשתגע. 

אני חייבת עזרה ולא מוצאת. ניסיתי טיפול (יותר מפעם אחת), השקעתי כסף ומאמץ אבל אני לא מצליחה להיעזר בצורה משמעותית והמצב שלי משפיע על כל הבית. 

יש לי שש ילדות מהממות ועוד אחת (או אחד) בדרך ואני חייבת להתאפס מהר על החיים שלי. 

נתקלתי בפרסום על הסדנה המוזכרת בכותרת ואני מתלבטת. המשמעות היא לעזוב את הבית לשבוע פלוס (וגם לשלם לא מעט כסף)

שאלותיי אליכן ותודה למשיבות:

1. האם הסדנה יכולה להיות רעיון טוב או שזה פשוט עוד שגעון שנובע מהעייפות שלי? (אשמח לשמוע ממי שהיתה או מכירה את הסדנה/סדנאות דומות)

2. האם מישהי מצאה פתרון אחר להפרעות שינה/חלומות טורדניים?

תודה מראש לכולכן ותודה לא.ב. שספרה לי שיש מקום כזה (תארו לכן שלא ידעתי…)

לוחצת ‘פרסם’ ומחכה.

image_printלהדפסה

לקריאה נוספת

שתפו אם אהבתם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו עכשיו כדי לא להפסיד
אף גליון שבועי של ‘בין הזמנים’

תוכן מרתק ממיטב הכותבים החרדים –  אצלכם בתיבה מידי יום חמישי.
דילוג לתוכן